ת”א: אושרה תוכנית לשימור היכל העצמאות

ת”א: אושרה תוכנית לשימור היכל העצמאות
"צעד חשוב". הדמיה של הבית לאחר השיפוץ
צילום: יח"צ

מדובר באתר בו נערך טקס ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, בה’ באייר תש”ח, 14 במאי 1948

הוועדה המקומית תל אביב-יפו אישרה השבוע תוכנית לשיפוץ וחידוש בית העצמאות בשדרות רוטשילד 16. מדובר כמובן באתר בו נערך טקס ההכרזה על הקמת מדינת ישראל. המקום שימש בעבר כמעונו האישי של ראש עיריית תל אביב הראשון, מאיר דיזנגוף. לאחר מות רעייתו, צינה, החליט דיזנגוף להנציח את זכרה באמצעות הפיכת ביתם למוזיאון לאמנות ולתרבות. בה’ באייר תש”ח, 14 במאי 1948, הכריז בו דוד בן גוריון על הקמת מדינת ישראל, בכינוס מועצת המדינה הזמנית. בגלל החשש מפני מתקפה של ערבים, מהיבשה או מהאוויר, החליטה ההגנה כי יש לערוך את ההכרזה במבנה יציב, בעל קירות עבים, שניתן להגן עליו ולכן נבחר מקום זה לצורך הטקס.

"צעד חשוב". הדמיה של הבית לאחר השיפוץ|צילום: יח"צ
“צעד חשוב”. הדמיה של הבית לאחר השיפוץ|צילום: יח”צ

בשלהי שנות ה-60 של המאה הקודמת הועבר הבית לבעלות מדינת ישראל והוא הושכר לעמותת בית התנ”ך, אשר שכנה בו עד לפני מספר שנים, למעט האולם בקומת הקרקע שנמסר לניהול מוזיאון ארץ ישראל.

בשנת 2009 על ידי הכנסת חוק ‘בית העצמאות’ המסדיר את מעמדו של הבית כנכס לאומי וקובע כי הממשלה תפעל לשימור הבניין בהיותו בעל חשיבות לאומית והיסטורית בתולדות העם והמדינה. במסגרת זו ישמש הבניין לקיום תצוגה מתמדת לטובת הציבור בנושאי הכרזת המדינה ומגילת העצמאות. בשנת 2011 זכתה עיריית תל אביב-יפו במכרז של גנז המדינה לניהול והפעלת בית העצמאות, באמצעות מוזיאון ארץ ישראל.

התוכנית החדשה, אותה קידמה הממשלה, תאפשר שימור ושיפוץ הבניין הקיים בהתאם לתכנית השימור העירונית, תוך הסרת התוספות שנבנו עליו לאורך השנים. בנוסף, כוללת התכנית מערך תנועה שישרת את תפקוד המקום כמוזיאון ויאפשר נגישות לכל מפלסי המבנה, כולל לבעלי מוגבלויות.

ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי: “אישור וקידום התכנית לשימור היכל העצמאות ברוטשילד 16 הינו צעד חשוב וכבוד ראוי לדיזנגוף ולביתו. עיריית תל אביב-יפו הוכיחה בשנים האחרונות את יכולותיה בשיקומם, חידושם ואחזקתם של מבנים היסטוריים בעיר, כדוגמת בית ביאליק, בית העירייה הראשון, התחנה ושרונה”.


כתבות שתשמחו לקרוא

הוסף תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *